Стоичков изненада островитяните с революционна схема

Рейкявик
Ивайло Йолчев

наш пратеник

България започна с победа световните квалификации за Мондиал 2006. С два гола на Димитър Бербатов и един на Христо Янев сгънахме коравия отбор на Исландия с 3:1 в Рейкявик. Звездата на Челси Ейдур Гудьонсен заби почeтното попадение за домакините от дузпа.
Христо Стоичков смая съперника с революционна схема. Започнахме в постройка 3-5-2, като Радостин Кишишев изненадващо действаше в лявата зона на полузащитата. Той трябваше да спира един от най-опасните играчи на противника - Тордур Гудьонсон.
Поведохме в 35-ата минута, когато Чавдар Янков с брилянтен пас от въздуха елиминира цялата защита на исландците и изведе Димитър Бербатов в удобна позиция. Нападателят на Байер надбяга Бярнасон и с мощен шут с десния крак откри.
В последната минута на първото полувреме реферът от Люксембург Алън Хамър пожали Хелгусон, който влезе с бутоните на Димитър Иванков. Грубиянът получи само жълт картон, въпреки че заслужаваше червен.
В 49-ата минута България вече поведе с 2:0. След серия зашеметяващи пасове между Божинов и Бербатов таранът излезе в стрелкова позиция и с левия крак преодоля отново вратаря на домакините. Това бе негов 21-и гол в 35 мача за националния отбор.
Още се радвахме, когато Тордур Гудьонсон овладя топката в нашата пеналтерия и с рязък финт предизвика Илиян Стоянов да го спъне. Реферът отсъди дузпа, от която Ейдур Гудьонсен намали - 1:2. Домакините се хвърлиха да изравняват, но с нищо не застрашиха Иванков. Така се стигна до 62-ата минута, когато окончателно сломихме Исландия. Резервата Христо Янев направи Арасон безпомощен с перфектно изпълнение на пряк свободен удар. Островитяните завършиха мача с 10 души, след като Гунарсон бе изгонен за 2 жълти картона.

ИСЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:3

Стадион "Лаугардарсволур", Рейкявик, 3000 зрители

ИСЛАНДИЯ:
1. Арасон, 2. Бярнасон, 3. Кр. Сигурдсон, 4. Б. Гунарсон, 5. И. Сигурдсон (64 - 14. Видарсон), 6. Гретарсон (57 - 16. Й. Гудьонсон), 7. Х. Хрейдарсон, 8. Ейнарсон, 9. Гудьонсен, 10. Т. Гудьонсон, 11. Х. Хелгусон (70 - 17. Х. Сигурдсон)
Селекционери: Асгеир Сигурвинсон, Логи Олофсон

БЪЛГАРИЯ:
27. Иванков, 2. Кишишев, 3. Кирилов, 4. Ив. Петков, 8. Янков (80 - 14. Камбуров), 9. Бербатов, 10. Лазаров (43 - 7. Янев), 15. Христов, 19. Ст. Петров, 20. Божинов (72 - 13. Букарев), 22. Стоянов
Селекционер: Христо Стоичков

Голмайстори: 0:2 Бербатов (35, 49), 1:2 Гудьонсен (51-дузпа), 1:3 Янев (62)
Жълти картони: Хелгусон, Гунарсон, Т. Гудьонсон, Й. Гудьонсон (Исландия); Ст. Петров, Христов, Ив. Петков (България)
Червен картон: Гунарсон (Исландия, 84)

Съдия: Алън Хамър (Люксембург)